Citronové tartaletky

Hledáte perfektní jarní dezert po svěžím nedělním obědě? Jeden pro vás mám! Vyzkoušejte citronové tartaletky! Radím vám ale dobře – neodcházejte od stolu, dokud si neukořistíte jednu pro sebe. Jakmile je vaši spolustolovníci ochutnají, nezbydou po nich ani drobečky.

Na 9 malých košíčků potřebujete:

Na korpus:

 • 270 g hladké mouky
 • 20 g moučkového cukru
 • kůra z jednoho chemicky neošetřeného citronu
 • 110 g másla
 • 2 lžíce studené vody
 • Fazole na pečení korpusu

Promíchejte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte máslo nakrájené na kostičky a rychle ho zapracujte. Přilijte studenou vodu a zpracujte těsto (kdyby bylo suché, přidejte ještě trochu másla), zabalte ho do fólie a dejte odpočívat do lednice (půlhodina stačí).

Troubu si dejte předehřívat na 200 °C. Vyndejte z lednice těsto a vtlačte jej do formiček na tartaletky, já používám nepřilnavou muffinovou formu na 12 muffinů. Nemusíte ji vymazávat, ani vysypávat. Do každého košíčku z těsta si dejte kousek pečícího papíru a zatižte jej fazolemi, aby se při pečení nezvedalo. Zatížené těsto pečte asi 15 minut. Potom sundejte fazole a dopékejte dalších asi 10 minut.

Korpusy nechte zcela vychladnout a pak je vyjměte z formy.

Na krém:

 • 220 g moučkového cukru
 • 4 lžičky kukuřičného škrobu
 • 150 ml citronové šťávy
 • 4 velká vejce
 • 1 lžíci kůry z chemicky neošetřeného citronu

Na citronovou náplň smíchejte v hrnci cukr a škrob. Přilijte citronovou šťávu a zašlehejte vejce a citronovou kůru. Směs dejte na sporák a vařte do zhoustnutí (od prohřátí směsi to bude trvat asi 10 minut). Nepřestávejte směs míchat.

Hotový krím nalijte na vychladlé korpusy. A nechte vychladnout.

Tartaletky můžete ozdobit drobným čerstvým sezónním ovocem. Skvělé budou borůvky, maliny nebo třeba i jen kousky mléčné čokolády, pokud není ovoce zrovna po ruce.

citronové tartaletky

citronové tartaletkyTohle je můj oblíbený recept z knihy Slavnostní pečení s Ivetou od Ivety Fabešové.

4 komentáře Přidat své
 1. Asi jsem se zamiloval. Brácha měl nedávno narozeniny (30), tak jsem mu udělal tři várky – 10 borůvkových muffinů, 10 čokoládovo-malinových muffinů a 10 těchto tartaletek. Bylo to něco neskutečného, protože se jednak všechno povedlo, ale také to bylo strašně moc dobré! Nejlepší byly asi právě ty tartaletky, kterých jsem se nejvíc bál. Každopádně děkuju za to, že se ze mě stane Méďa Kulička, protože tohle si musím péct aspoň jednou za měsíc! 🙂

  1. Vojto, to mám velkou radost. Nejen, že se všechno povedlo, ale hlavně, že vám tak chutnalo. 🙂 Za tartaletky patří dík Ivetě Fabešové, je to recept z její knihy. Já je taky zbožňuju, vždycky mají ohromný úspěch. A na tohle léto jsou úplně ideální.
   Mějte se krásně! jana

 2. ďakujem za receptík, tartaletky sa vydarili na prvý raz 🙂 a sú také skvelé, že asi zajtra pre svokru budem musieť spraviť ďalšiu várku 🙂

 3. Dobrý den, dnes jsem upekla podle Vašeho receptu citronové muffiny a jsou super. Jen jsem dala do košíčku část těsta, lžičku lemon curd a zase těsto. Narazit na tu kyselou složku je super. Ale zbyla mi sklenice Lemon Curdu. Šlo by to nějak využít na tartaletky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *