Daruj knihu!

Panika! Je cítit úplně všude, kam se dnes člověk vydá. Hlavně tedy v Praze. Sice to všude voní po svařáku a trdelnících, ale ze všech stran se line shon, stres a plné igelitky… Máte strašnou paniku, protože nestíháte nakoupit všechny vánoční dárky a do obchodů se vám nechce, protože se bojíte, aby vás neušlapalo tisícihlavé stádo nákupuchtivých spoluobčanů?

A co takhle si to udělat trochu po svém a na předvánoční stresy se vykašlat? Já jsem Vánoce už druhý rok tak trochu vynechala. Cukroví nepeču, je s tím moc crcání a nejsem do něj moc fanda. Zato jsme doma moc velcí fanoušci do vánočky! A těch napečeme, sníme a rozdáme fakt hodně! A namísto stresu, co komu koupíme, se radši před Vánoci se všemi (konečně!) sejdeme, uvaříme si něco dobrého k snědku (letos nevánočně vánoční brunch) a k pití (litry punče!). Tak to má přeci být!

A kdybyste náhodou přeci jen potřebovali ještě nějaké dárky, dejte svým blízkým pěkné kuchařky! Mám pro vás pár tipů. A taky jedno varování – v knihkupectví jsem loni zažila ty nejhorší přetlaky lidí, tak to nenechávejte úplně na poslední chvíli. A nebo je kupte včas v on-line knihkupectví.

koko_a_herbar

Pro mamku – Julie Child –  Umění francouzské kuchyně

Maminku (ani babičku) učit vařit nemusíte. To české mají vetšinou nastudované na jedničku s hvězdičkou… No jo, ale co s tím? Můžete jim pro ispiraci trošku otevřít obzory. V Itálii je velký guru přes domácí kuchyni Marcela Hazan, francouzskou tabuli dotahuje k dokonalosti Julia Child. Momentálně ve zbrusu novém vydání u příležitosti filmu. Nečekejte moc obrázků, nicméně kuchařky – čtenářky si při dlouhých zimních večerech krásně počtou a naberou inspiraci na všechna ta úžasná suflé, hovězí po burgundsku, kohouty na víně atakdále.

julia_dezerty

Nezapomeňte k tomu mamce koupit i lahev dobrého vína!

Pro tátu – Roman Vaněk – Snadno a rychle

Když jsme u “snadno a rychle”, zapomeňte na “tu kuchařku, kterou odmítám jmenovat” a investuje raději do něčeho smysluplného a hezkého (zde obzvláště zdůrazňuji). Znám muže, kteří tráví u sporáku nadšeně a dlouhé hodiny se mazlí s vývarem a líčky na červeném víně. Ale většina si umí ukuchtit tak míchaná vajíčka, topinky a čaj. A přesně tyhle typy provede laskavá ruka šéfa Prakulu Romana Vaňka. Tahle knížka mě že všech Vaňkových předešlých kuchařek baví nejvíc. Obsahem, grafikou, zpracováním. Je svěží a moderní a… podle mě přesně pro chlapa, který potřebuje jíst a neztrácet moc hlavu nad bublajícími kastroly.

vanek_dynovykrem

Nezapomeňte si vyžádat recept, který chcete ochutnat při vaší příští návštěvě. Třeba dýňovou polévku, ta je jednoduchá a superdobrá. A potom už jen chvalte a hlasitě pomlaskávejte.

Pro babičku – Eva Francová – Kuchařka ze svatojánu

svatojan_julia

Jak uctít babičku přes rady k vaření? Inu, ošemetná záležitost, ale podle mě má své cesty. Probírala jsem nabídku dlouho a brala ohledy na své babičky, které mají jedno společné – chybí jim informace, jsou důvěřivé a podléhají tak snáze marketingu. My si cokoliv najdeme a ověříme během pár vteřin díky internetu, babičky, co nemají v hlavě od pradávna, vyčtou v novinách nebo odposlechnou v televizi. A pak se díky dobrému marketingu stane nejprodávanější kuchařkou … Škoda hovořit.

Eva Francová je známá svým racionálním přístupem k životu i k jídlu. Do své kuchařky vložila energii, zdraví, inspiraci a krásné recepty, které jsou založené na přirozených surovinách. Recepty se jen hemží inspirací staročeskou, chodskou a nebo třeba krkonošskou kuchyní. Z téhle kuchařky mám letos největší radost, protože (kromě Herbářů, o nichž bude řeč níže) je jednou z nejživějších českých kuchařek a rozhodně ji doporučuji k prostudování i mladším ročníkům.

svatojan_repne_susenky

Pro muže – Veronika Zemanová – Kuchařka pro mého muže

Jak laskavě přimět nevařícího muže, aby si čas od času obstaral i něco jiného než ohřátu klobásu a chleba se škvarkovou? Jednoduše – vysvětlíte mu to polopatě. Včetně toho, jak vypadá vařící se voda. Protože k navařícímu muži je třeba přistupovat – pánové prominou – jako k dítěti. Vysvětlit všechno od naprostých základů. To se Veronice Zemanové povedlo na výbornou! Navíc se jí povedlo excelentně skloubit všechny oblíbené mužské chutě do jedné kuchařky, ve které pánové najdou všechno od paštiky po guláš.

Pro ženu – Linda Rybová a Kateřina Winterová – Vaříme podle herbáře – 200 receptů a rad pro zdraví a inspiraci & Vaříme podle herbáře 2

herbar_dort

Rady, tipy, zdraví, inspirace, bylinky. A spousta legrace a pozitivního přístupu k životu. jestli jste někdy viděli alespoň jeden díl televizního Herbáře, tak mi dáte za pravdu – v těch dvou knihách je skoro celé zdraví člověka. A kdybych si mohla sama skromě vybrat, podle které knihy budu doma vyvařovat manželovi a dětem, byly by to určite tyhle dvě. Nejen proto, že bylinky a jejich pozitivní vliv na zdraví a pohodu jsou prověřeny léty a generacemi předchozími.

herbar

Pro sestru – Markéta Pavleje – Kitchenette – Rok v kuchyni

Je krásná, je osobitá, je v ní spousta krásných slov a fotek. A moc hezky voní! S touhle kuchařkou nedarujete jen kus papíru. Darujete překrásný kus do sbírky a spoustu inspirace, kterou obdarovaný najde nejen v knize, ale i dál na blogu. Nebo rovnou v Markétině internetovém obchodě. Rok v kuchyni Kitchenette je nekonečná inspirace. A něco takového věnujete přeci jen hodně speciální osobě.

kitchenette_muffiny

Pro kamarádku – Veronika Kokešová – Menu podle Koko

S kamarádkou si během roku užijete spoustu legrace. A proto bych svojí kamarádce chtěla darovat knihu, se kterou si užije legraci i v kuchyni. Koko je takové hodně chytré kuchyňské střelené pako. A teď to nemyslím zle. Její videa mě strašně baví. S jídlem si hraje a mazlí se s ním. Prožívá ho s obrovským nadšením. A ses tejným nadšením prožívala i psaní a focení kuchařky. Vaření je prostě hra, a tak se k tomu musí přistupovat. I kdyby to měl být dennodenní opruz.

koko_sladke

Přeju vám krásné a pohodové Vánoce a hlavně klid a nohy v teple!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *