Začal podzim! Asi jste si už stihli všimnout. Já jsem si poprvé se vší silou všimla v sobotu odpoledne, kdy mi letos poprvé zima zalezla hluboko pod bundu. I když nemám ráda chladné počasí, mám ráda podzim. Stromy hrají všemi barvami, když svítí sluníčko, tak je podzim strašně krásný. A konečně se zase můžu nabouchat dýněmi na tisíc a jeden způsob. Letos vás u mě ale nečeká ani dýňová polévka, ani dýňový „čískejk“ a jiná klasika. Tentokrát jsem se vrhla na dýňové muffiny.
A jak dopadly? No tak skvěle, že se o ně musím podělit!
Na dýňové muffiny s dýňovým krémem potřebujete:
- Suché ingredience:
- 200 g hladké pšeničné mouky
- 100 g jemně mleté pohankové mouky
- 100 g třtinového cukru (dala jsem hodně tmavý cukr Demerera)
- 2 lžičky prášku do pečiva z vinného kamene
- větší špetku skořice
- špetku soli
- Tekuté ingredience:
- 80 g rozpuštěného a zchladlého másla
- 2 vejce
- 200 ml mléka (nebo neslazeného mandlového mléka, nebo klidně i vody)
- 1 lžičku dobré vanilkové esence
- Dýňový krém:
- 100 g dýňového pyré (ideálně z dýně Hokkaido)
- 120 g másla
- 1 balení žervé (80 g)
- 100 g moučkového cukru
- špetka skořice
- Na ozdobu:
- menší hrst dýňových semínek
- lžíce javorového sirupu
Muffiny
- Nejprve si upečte muffiny z pohankové mouky. Než si je začnete chystat, vyndejte si z lednice máslo a žervé na krém. Máslo změkne a žervé se dostane do pohody (ehm, do pokojové teploty).
- Troubu si předehřejte na 180 °C, to už znáte. Teď si odměřte a promíchejte všechny suché ingredience na muffiny. V jiné míse si promíchejte všechny tekuté ingredience. Spojte obě hmoty dohromady a naplňte vymazanou a vysypanou formu na muffiny, nebo papírové košíčky na muffiny. Dejte péct na cca 20-25 minut, hlídejte si barvu čepice.
- Po upečení je nechte úplně vychladnout na mřížce nebo na talíři. Tento krok nepodceňujte. Pokud byste chtěli krémem zdobit hned, tak se vám krém na teplých muffinech rozteče.
- Já jsem je upekla trošku víc dohněda a nevím proč, všechny muffiny se mi tentokrát naklonily k jedné straně. Záhadu přičitám cukru. Demerera je hrubší, než bílý krystal a může v těstě dělat lehce neplechu.
Dýňové pyré
A teď se vrhneme na krém. Jako první věc budete potřebovat dýňové pyré. Já jsem použila dýni Hokkaido.S Hokkaido se pracuje krásně, nemusíte ji loupat a uvařená je v mžiku. Dýni jsem tedy pečlivě vydrhla kartáčkem, rozpůlila a vydlabala semínka. Velká část dýně padla na dýňovo-brambrové pyré k nedělním řízkům a taky do pečené zeleniny. Z menší části jsem udělala pyré do krému – dýni jsem upekla nijak neochucenou, lehce zastříklou olejem, s větvičkou tymiánu a pak ji rozmixovala.
Jak na to? Kus dýně pokrájíte na plátky tlusté asi 2 cm, položíte na plech, trošku pokapete olejem a dáte do trouby (170 °C, asi 20 minut, hlídete to, stačí dokude i kůrou neprojede vidlička jako máslem). Z upečené dýně jsem si odvážila 100 g, ty jsem rozmixovala tyčákem; bacha, je to hutné, jde to blbě. Nakonec jsem hmotu ještě přepasírovala přes jemný cedník. Krok s tyčákem klidně vynechte a jenom pasírujte, upečená dýně je dost měkká.
Zbytek upečené dýně jsem si dala na kváskový chleba namazaný máslem a lehce posolila! Je to bašta!
Dýňový krém
A teď tedy ten krém – změklé máslo lehce prošlehejte, přidejte po částech moučkový cukr a dobře zapracujte do másla. Potom zapracujte i žervé a nakonec i dýňové pyré. Přidejte podle chuti špetku skořice a naposledy dobře promíchejte. Kréme bohatě nazdobte vychladlé muffiny.
Dýňový posypka
Na vrch ještě můžete cupcaky něčím ozdobit. Manžel navrhoval upražit maličké kousky slaniny, zalít je javorovým sirupem a nasypat na krém. To by bylo jistě skvělé, ale to by nesměl všechnu slaninu spotřebovat na nedělní snídani. Proto jsem sáhla, logicky, po dýňovém semínku. Pozor, k tomuto kroku přistupte až poté, co si cupcakes nazdobíte krémem. Posypka totiž rychle tuhne, tak abyste ji stihli nasypat na už nazdobené cupcakes!
Menší hrst dýňových semínek jsem lehce opražila nasucho na pánvi a trochu osolila. Opražená semínka (když už začala lehce tancovat na pánvi), jsem stáhla z ohně a do pánve přidala asi lžíci javorového sirupu (pozor, nelekněte se, zasyčí to) a promíchala. Malou lžičkou jsem pak nabírala lepkavou hmotu a druhou lžičkou ji setřepala na vršek cupcakes. Zkuste na opražená semínka nesahat rukou, a už vůbec si lžičku nestrkejte hned z pánve do pusy, je to zpočátku opravdu hodně horké.
A je to! Dobrou chuť!
Recept mi vyšel na 9 velkých muffinů. Když ale nebudete plýtvat těstem a krémem jako já (kvůli fotkám, samozřejmě), uděláte jich určitě 12.
absolutně boží! Furt se mi o tom krému zdá:)
Uctivá poklona, paninko. 😀
Ahoj musí tam být ta pohanková mouka nemužu jí sehnat
Nemusí, může se nahradit stejným množstvím hladké, nebo i polohrubé.