Moje nová láska? Kuchařka ze Svatojánu!

Na první pohled by mohla leckoho odradit. Divné a zdravě vyhlížející recepty, až příliš známé ingredience a nejistá chuť výsledku. A chybí maso! Já ale hrdě říkám – nebojte se toho. Kuchařka ze Svatojánu jenom směle pokrývá dnešní ohromnou poptávku po chutné a racionální výživě. A i když se neholedbá přízvisky jako „paleo“, „bez pšenice“, „vegan“ a podobně, na konci kuchařky její autorce Evě Francové zatleskáte a půjdete rozpalovat pánvičku (nebo troubu).

kuchařka ze svatojánu

Loni mě mezi všemi Koko, Kitchenette a Vaňky nejvíc zaujala právě tahle kuchařka od Evy Francové. Těžkou českou kuchyni servíruje značně odlehčenou a „ochuzenou“ o typické nešvary (bravo!), dezerty připravuje s rozmyslem a bez rafinovaného cukru (skáču do stropu radostí) a hraje si se surovinami, které ještě valná část českého národa považuje za blaf a nebo sprosté slovo (díky za osvětu). Téhle kuchařce udělejte čestné místo v poličce. A taky ji pořiďte babičce jako inspiraci pro trochu odlehčenější nedělní obědy.

Od polévek po moučníky

Kuchařka ze Svatojánu je rozdělená na několik přehledných kapitol, které jsou protkané laskavými příběhy ze života Eviny rodiny. Začíná tím, čemu babičky říkaly „grunt“ – polévkami. Jak říká sama autorka. Polévky jsou rychlé, syté a hřejivé jídlo s mnimálními náklady. V podobné kuchařce proto nesmí chybět. Kuchařka ze Svatojánu pokračuje hlavními jídly. Ty dělí na jídla z brambor, rýže, luštěnin a obilovin, pečená jídla, pokrmy z rostlinného masa, smetanová a sýrová jídla, těstoviny, zeleninová jídla a sladká jídla. Nutno podotknout, že zelenina, obzvláště ta sezónní a typická pro naše podnebí, se objevuje hojně ve všech kategoriích, ne jen v té zeleninové.

Dále pokračuje různými saláty, v nichž se objeví i zelenina méně typická pro pokrm, pod kterým si tradičně představíme salát. Nabídne vám k nim i přikousnutí v podobě receptů na chutné domácí pečivo, včetně v posední době tolik skloňovaného kvasového chleba. Na něj si namažete jednu z mnoha pomazánek a vše završí moučník!

Hříšné i zdravé mlsání ve Svatojánu

Moučníky jsou moje nejoblíbenější část každé kuchařky, téhle obzvláště. Eva Francová pracuje s minimem cukru a obyčejné hladké pšeničné mouky. Naopak hojně využívá různá jiná sladidla, celozrnné mouky a sušené ovoce. A její koláče vypadají tak lákavě! Moučníkovou část dělí na moučníky z ovoce (budete-li ctít sezónnost, užijete si po celý rok), moučníky s tvarohem, moučníky s ořechy a mákem, moučníky s jablky a hruškami, zdravé mlsání a ostatní moučníky. V poslední kategorii najdete dobroty jako zmrzlinu nebo české buchty).

Tvarohové kostky
Tvarohové kostky

Vyrobte si doma vlastní sýr

Kuchařka končí tím, co všechno si můžete snadno smi vyrobit doma. Už jste někdy přemýšleli nad výrobou domácího jogurtu, sýra nebo polévkového koření bez hromady soli? Eva Francová vám dá snadný návod  na spoustu dobrot i na jednoduchou domácí kosmetiku.

Pokud přemýšlíte o tom, co jíte, snažíte se alespoň trochu žít v souladu s přírodou a zařadit do jídelníčku více zeleniny, rozhodně by vám tato kuchařka neměla chybět v knihovně. Inspirace v ní najdete více než dost.

Jestli ještě neznáte Evin blog, tak šup tam!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *