Kynuté buchty s mákem

Kynuté buchty jsou jako pohlazení na duši. Krásné, voňavé a vláčné těsto, které ukrývá  lahodnou náplň. A do poslední chvíle nikdo neví, jakou.

Jak dítě jsem je nenáviděla. Byly jako loterie, nebo, jak říká Forrest Gump – jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Měla jsem ráda jen ty tvarohové. A bylo sakra těžké poznat, která buchta na talíři je zrovna ta, po které tak toužím. A tak jsem žvýkala naštvaně jablečné, povidlové, v nejhorším případě ty nejvíce nenáviděné makové. Ale k té tvarohové jsem se přeci jenom občas prokousala (nebo ji se mnou někdo dobrácky vyměnil).

Ovšem preference se mění a někdy dostane člověk chuť na mák. Jak na makové kynuté buchty?

Recept na kynuté buchty (12 buchet do pekáčku):

 • Na těsto:
 • použijte recept na univerzální housky
 • Na náplň:
 • 200 g mletého máku
 • 100 g moučkového cukru
 • kůru z jednoho citronu
 • 2 štědré lžíce mléka (kdyby se vám zdála směs suchá, ještě přidejte)

Postupujte stejně jako v receptu na univerzální housky/žemle. Ale! Vykynuté těsto si rozdělte na 12 stejně velkých kousků. Každý kousek roztáhněte rukou na placku a naplňte makovou směsí. Zabalte do bochánku, svár pořádně utáhněte a položte do vymazaného a vysypaného peáčku svárem dolů. Nechte ještě 20-30 minut dokynout.

kynuté buchty těsto

kynuté buchty motání

kynuté buchty uzlíkkynuté buchtykynuté buchty

Mezitím si rozpate troubu na 180 °C a buchty dejte péct na cca 20-25 minut. Hlídejte si, aby měly zlatavou barvu.Před pečením už buchty nepotírám vajíčkem. Buchty po upečení nechte vychladnout v pekáčku. Můžete je potřít rozpuštěným máslem s trochou rumu (tak to dělávala babička, vůně to byla neuvěřitelná). Na závěr posypte moučkovým cukrem.

kynuté buchty upečené

kynuté buchty

Kynuté těsto není žádná věda. Chce to jen trochu cviku, čas na kynutí a čerstvé droždí (i to instantní podléhá zkáze).

Vyzkoušejte si to nejprve na univerzálních žemlích, potom přidejte do repertoáru kynuté buchty, a až se úplně otrkáte, můžete zářit. O Velikonocích na vás čeká mazanec nebo jidáše. A na Vánoce zase vánočka!

2 komentáře Přidat své
 1. Práve jsem je hodila do trouby, přesně na chlup 12 pěkných macíků. 🙂 Maštěno sádlem, plněno povidly, snad vydrží alespoň do snídaně. Nepochybuji o tom, že budou výborné. Potřebovala jsem si zvednou náladu a zlátnoucí buchty v troubě jsou hezký pohled.

 2. Už jsem buchty dvakrát dělal a těsto je skvělé, ale mám jednu otázku. Ta maková náplň, vaříte jí, nebo ji stačí za studena zamíchat?

  Díky, Michal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *