Americký sen o dokonalých cupcakes

… se mi téměř rozplynul téměř hned na začátku mé květnové třítýdenní mise za oceánem. Zámořské cupcakes jsou prý ve většině případů jen hromady našlehaného cukru s máslem a cukrem (a s cukrem!). A jelikož mě zaschlá cukrová krusta na krému rozčiluje, nečekala jsem nic úchvatného. Jakmile mi totiž začnou trnout zuby od přemíry cukru, a přestávám rozeznávat jednotlivé chutě, vím, že mě rozhodně nečeká nic skvělého.

Jak to tedy bylo s těmi americkými dobrotami doopravdy?

Pif Paf

I přes veškeré rozčarování z opravdu přeslazených dobrot jsem ale dodnes paf z jedné věci (a ještě dlouho budu) – z úrovně prezentace a servisu ve všech podnicích, které jsme za oceánem navštívili (byť někdě totálně přecukrovaní a jen na čumendu a pro vizitku).

A byla jsem paf i z nabídky čerstvých potravin v obyčejných supermarketech, která se absolutně nedá srovnat s čímkoliv u nás. Samozřejmě se tu nebavíme o Walmartu, ale o řetězcích, které jsou srovnatelné třeba s naší Billou. Což je asi jako když srovnáváte výkon Favorita a BMW. No jen se přesvědčte sami:

safeway3 safeway2 safeway

Seattle a Tacoma

Začínáme na severozápadě. Proč? Strávili jsme tam dva týdny a, i když to asi není ta pravá americká Amerika, je to překrásný kraj světa. Díky častým dešťům se na Olympijském poloostrově daří deštným pralesům, městečko Forks zase překypuje upíry a Twilight lapači, na pobřeží Washingtonu chcíp pes, ryb a mořských potvor za solidní ceny se najíte až do alelůja a jsou tam přeci kořeny grunge! Takže asi tak. Abych to shrnula, Seattle a jeho předměstí jsou božské město. Tečka.

Dezert má být až na konec, takže si nejdřív dovolím rekapitulaci. Zpětně mám totiž pocit, že jsme snědli celý Seattle. Ochutnali jsme kde co. Havně samozřejmě echt klasický burgerový fastfood v Diary Queen, lepší junk food v Red Robin, Corn dogs přímo na Safeco Field na baseballovém zápase. Dojeli jsme si i pro pizzu do Papa Jones’s a na tacos kousek vedle do klasického mexického fast foodu, jehož název jsem si bohužel nezapsala a na rybí junk food jsou mu machři v Ivar’s. Ujít jsme si nenechali ani lepší podniky s horami mořských potvor. Za doporučení stojí Elliott’s Oyster House přímo v docích a Anthony’s. Povinností je ochutnat nabídku čerstvých ústřic. Jedla jsem je poprvé a rozhodně ne naposledy.

Oysters at Anthony's

Nákupy a vaření

Hodně často jsme nakupovali a vařili doma pro naši rodinu. Nabídka zeleniny v místních obchodech mě dostává do kolen ještě teď (foto viz výše). A z faktu, že místní obchody mají regály natřískané bezlaktózovými výrobky včetně zmrzliny, mě bude rozplakávat ještě dlouho. Doporučuju prodejny Safeway a přímo v srdci Seattlu Pike Place Market. Hází se tam rybami a pugéty vás svojí nízkou cenou jen naštvou, ale ta atmosféra je nezapomenutelná! A kousek za rohem je vůbec úplně první Starbucks na světě! Z místního masa není problém uvařit dobrý guláš a obstojnou svíčkovou s knedlíky. Namísto hrubé mouky použijte semolinu a smiřte se s faktem, že ty knedle prostě nebudou jako od babičky! Kořenovou petržel nehledejte, tu prostě američané nejedí a za celer si připlatíte, neb je divnej a nikdo ho nekupuje.

A teď už jen o cupcakes

Můj úplně první americký cupcake byl s Oreo sušenkou, ze Starbucks (facku jsem si dát nemusela, US Starbucks to je jiný „kafe“), a byl ze všech následujích asi nejmíň cukrový. A byl to Starbucks v Barnes & Noble Cafe, takže tehle cupcake byl s vůní knih.

prvni cupcake

Cafe a kobliha – Top Pot Hand-forged Doughnuts and Coffee

Při cestě z doků do centra jsme se vydali horší cestou – pod všemi silnicemi. Lepší cesta je ale nadchodem, kde se místní rozhodli zpříjemnit si kovové konstrukce nově otevřeným, krásně moderním café s donuty. Kávu měli exkluzivní, z nabídky doughnuts jsem vybírala dobrých pět minut a na dobro si osvojila větu „sorry, not ready yet“. O rozhodovací paralýzu jsem neměla za oceánem rozhodně nouzi. Tolik věcí, tolik chutí, vůní, barev… Pak se prostě rozhodnete pro klasiku. A hodinu ze sebe následně oprašujete závěje cukru…

1187067_10204068237813370_3694336755515380937_n

Žlutej lísteček – The Yellow Leaf Cupcake

Z maličkého podniku Yellow Leaf Cupcake je cupcake na úvodním obrázku. Jako jediný (opravdu poctivě jediný) měl nepřeslazený krém. Bylo to jako sametové pohlazení. Cupcake z belgické čokolády obalený čokoládovými placičkami. Dosedli jsme uchození pod Space Needle a zakousli se do čokolády s čokoládou (poprvý to nebyl cukr s cukrem!). A definitivně jsme se rozhodli, že nahoru nejdeme, protože je to moc vysoko a já bych ten božskej cupcake stopro z tý vejšky vyklopila.

Královský kejky – Cupcake Royal

Velká cukrárna, velké cupcakes. V Seattlu je Cupcake Royal asi nejznámější místo, kde se dají koupit gigantické cupcakes. Nejspíš proto, že tenhle obchod je přímo v centru a hned za rohem od známého Pike Place Market, kam chodí všichni pro čerstvé ryby a květiny. Dali jsme si Red Velvet a Salted Caramel. Chuťově byly fajn, ale zase ta seschlá cukrová krusta na krému.

cupcake_royal2

cupcake royal

Cupcakes v obchoďáku – Pinkabella Cupcakes

Kdo si počká, ten se dočká! Fajn cupcakes na nás čekaly v obchoďáku na předměstí mezi Tacomou a Seattlem. Pinkabella Cupcake má ještě několik dalších poboček na severzozápadě, leč k těm jsme nebyli motivování se vydat. Proč asi. Za cukrem nejedeš světa kraj. Co nás bavilo? Kokosový, klasický red velvet a dál? Dál už zase jenom sladce vzpomínám na hyperglykémii a hrozou žízeň.

pinkabellacupcakes

Ahoj dortíčku! – Hello, Cupcake!

Na tenhle obchůdek jsme se těšili už z domova. Vyzbrojeni pečlivě zaznamenanou adresou a upozorněním, že je strašně drahý, jsme se k němu přeci jen jeden z našich posledních dnů v Seattlu dopracovali. Pár minut před zavíračkou. Takže jsme se nevyhnuli akci „buy one get one free“. Ono v Americe, co není ve slevě nebo speciální akci je tak trochu podezřelé. Takže je jasné, že cupcake shop prostě musí mít hodinu před zavíračkou Happy Hour. Pročež získáte jeden cupcake zdarma navíc ke každému koupenému. Zase taková výhra to ale nebyla. Měli jsme jich šest a chutnal nám jen mrkvový (hodně skořicový korpus) a karamelový. Zbytek byl zase jenom cukr na cukr téměř bez jakékoliv další chuti.

hello cupcake

Portland

Portland je údajně nejzdravější město ve Spojených státech. Všichni běhají, sportují, jedí krásně a zdravě. Bodejť by ne, když se kousek vedle v Oregonu narodilo Nike. Na každém rohu potkáte obchod s potravinami, do kterého se našinec nadšený do zdravé stravy zamiluje na první pohled a odmiluje při druhém pohledu na ceny. Za pět minut chůze k řece potkáte asi tak tisíc stopadesát běžců od 15 do 90 let. Kdo nemá alespoň 2 tetování, ten nežije. Kdo nechodí nakupovat knihy do gigantického a naprosto famózního knihkupectví Powell’s, ten je taky mrtvej. Přivezla jsem si odtud samořejmě chlebové bible od Chada Robertsona.

Nejdivnější místo na světě – Voodoo Doughnuts

A stejně tak je po smrti ten, kdo si neskočí čas od času do fronty na Voodoo Dougnuts. Co takhle Tripple Chocolate Penetration?

tripple chocolate penetration

Tenhle krámek s „dounaty“ je legendární. U vchodu je čekací ulička jako do nějakého slavného klubu. Uvnitř je fronta vždycky. Za pultem stojí místní svérázná hipster mládež, která vám láduje do papírových sáčků sladké kroužky roztodivných názvů (Gay Bar nebo Cock’n’Balls doughnut) s různými polevami.

Voodoo doughnuts

On Portland pro nás byl hlavně městem „dounatů“. Objevili jsme sice Cupcake Jones (a dodnes lituju, že jsme si nedali alespoň jeden), ale v horkém dni jsme dali přednost vedlejší zmrzlině. Navíc jsme byli těmi cukrovými polevami už tak znechucení, že jsme neměli sebemenší motivaci dávat šanci dalšímu krému.

Na jedničku s hvězdičkou – Blue Star Donuts

Nicméně, i přes cukry s cukry, místo na snídani jsme si v Portlandu vybrali dopředu – ultraminimalistický podnik s názvem Blue Star Donuts. Název byl prozaický vzhledem k tomu, že jsme den předtím večeřeli v Blue Moon Tavern. Abych to zkrátila – lepší donut než polevu dulche de leche v tomhle podniku jsem nikdy nejedla. Navíc nás obsluhovala unuděná hipster teenage holka jak z americkýho seriálu a kafe se lilo překápávaný z velký konvičky. A dostala jsem speciální dávku sójovýho mlíka do kafe. Prostě láska, chci zpátky do Portlandu.

P.S. – Ano, na té bílé javorové polevě jsou, prosím pěkně, drobečky slaniny.

bluestardonutsJeště přidávám jen tak pro zajímavost (abych rozbila ty cukry) nářez z Blue Moon Tavern:

burger

Lincoln City, Seaside a ti druzí

Na pobřeží Oregonu jsme se zastavili v Lincoln City, kde jsme se na radu Foursquare ocitli u místního casina v Chinook’s Seafood Grill. Na pohled snobská záležitost, ve skutečnosti rádoby high society podnik plný důchodců, kteří si odskočili na chowder (čti hustá rybí polívka) od rulety. Byla to legrace, dali jsme si krabí koláčky a svištěli dál na sever na nejlepší hummus na západním pobřeží.

Palačinková smrt – Pig’n’Pancakes

Neodolali jsme samozřejmě a dali si další den na snídani pravou americkou prasárnu v Pig’n’Pancakes – palačinky s borůvkami, javorovým sirupem a samozřejmě se slaninou, ve velikosti pro celý autobus. Samozřejmě až po obligátním ranním běhu na pláži. Jinak bych ty cukry z těla nevyhnala už nikdy. Pig’n’Pancakes se ukázalo býti typickým US diner místem. Takovým tím podnikem, kde vám bodrá Susan permanentně dolívá kafe, nosí javorovej a borůvkovej sirup dokud neřeknete, že už vám to teče i ušima a potom vám (téměř uraženě) hned donese účet. Prostě pecka, ovšem užijí si ji jen osoby s velkokapacitními žaludky.

Pa

New York

Cupcakové šílenství se u mě snižovali čím více jsme se přesouvali na východ. Potvrdilo se mi to při ochutnání jednoho z mála cupcakes, na které jsem se v NYC odvážila – obří dortík z Crumbs Bake Shop, který jsem jedla 2 dny a zapíjela ho pivem. Proto jsem se tam spíš věnovali pověstné pizze, džusíkům, smoothies, kantonské kuchyni a arabům. Nicméně narazili jsme i na pár velmi zajímavých (nejen přeslazených) míst, které stojí za sdílení a inspiraci.

Profláklé Magnolia Bakery jsme raději vynechali. Tvoří se tam fronty jak na dé jedničce…

Nejlepší cheescake – Little Cupcake Bakeshop

Tohle je kouzelné cukrářství v klidné čtvrti Nolita ve spodní části Manhattanu. Uvnitř se (jako v každém lepším cukrářství) tvoří fronta a pokud chcete posedět venku na lavičce, pravděpodobně budete muset počkat, než si další turisté sbalí svoje mapy a odkráčejí dé víru velkoměsta. Měli jsme klasický Carrot Cake Cupcake a maličký cheescake, kterému jsme nenašli konkurenci. Fotky samozřejmě nemáme, protože to do nás zahučelo jako na tobogánu.

little bake shop

Foto: Little Cupcake Bakeshop

Cukr a švestka – Sugar and Plum

V mé oblíbené čtvrti West Village jsem se zamilovala do lecčeho, samozřejmě i do cukrářství Sugar and Plum. O co jde? Cukrátka, čokoláda a macarons. Desítky barev, příchutí. Všechny s vojenskou přesností stejné a důsledně vyskládané. Nekupovali jsme nic, neb jsme byli dost přeslazení, jen jsme s úctou okoukli všechny ty dobroty a zase svištěli dál. Stavte se tu taky, stojí minimálně za pokoukání a nakoupení dárků.

1010063_606928299327873_1741957612_n

Foto: Sugar and Plum

Kafe v Brooklynu – Café Biba

Když se takhle motáte ve Williamsburghu v místech, odkud vidíte na Manhattan, tak jistojistě potkáte Cafe Biba. Maličký podnik s dobrou kávou, kde s námi byli na kafi i místní strážníci. cafebiba

Ty pravé Newyorské? – New York Muffins

Při brouzdání Brooklynem jsme samozřejmě nemohli prošvihnout ani tohle místo (ale věřte, je jich tam mnohem víc, jen na ně musíte mít energii). Muffin jsme nevynechali (borůvkový), ale zase byl tak gigantický, že jsme ho svačili ve dvou. A samozřejmě jsme vyzkoušeli i místní smoothies. Ach bože, kdy se takhle kultura přestěhuje i k nám?

Brooklyn kousek od Times Square – Brooklyn Diner

Jmenuje je Brooklyn Diner a je za rohem od Times Square. Interiér je moderní, ale budí dojem klasického amerického dineru z 50. let. Obsluha se smeká a když se vám při objednávce snídaně (v totálně narvaném dineru) omluví, že to bude trvat asi 10 minut, padá vám brada úžasem. V českých podnicích se omlouvají až při čekačce kolem hodiny. Někdy ani to ne. Je to trošku dražší místo, ale zkuste si dát klasické snídaňové kombo – palačinky s jahodami, omeletu, vejce benedikt. A dejte si to na baru a zapovídejte se s místním pinglem. Litovat nebudete!

brooklyndiner1

foto: Brooklyn diner

Indický rolky – The Kati Roll Company

Bryant Park je naprostá multi-kulti oáza uprostřed Manhattanu. Za městskou knihovnou se skrývá malý čtvercový park, na který v noci svítí z přilehlého mrakodrapu halogeny, takže můžete ještě o půlnoci piknikovat, světlo jako ve dne, no problemo. Smozřejmě, že tu musíte konverzovat, hrát šachy, pétangue, cvičit jógu, socializovat se! Co ale dělat, když vás přepadne hlad? Zaběhněte si za roh na indické rolky. Stojí pár babek a chutnají fantasticky.

Hambáček od pěti chlapců – Five Guys

Five Guys je absolutní povinnost. Je asi jedno, v které pobočce se zastavíte, ale tohle si prostě nesíte nechat ujít. Jak se dělá fast food burger po americku? Za pár babek, v gigantické velikosti s obří porcí hranolek a bezedný pití. Žlučníkový záchvat na dva dny, totální přeplněnost (neřekla jsem dostatečně nahlas, že chci malou porci) a totální blaho. Lepší burger jsem nejedla a asi ani už jíst nebudu (zase tak naivní nejsem). Jestli je něco pravou esencí burgerové americky, pak je to Five Guys. I když si pořád pamatuju to těžký břicho, moje chuťové buňky při každé vzpomínce vrní blahem.

fiveguysburger

Foto

… a ti další

Zbytek NYC mise jsme zasvětili spíše zastávkám imulsivním. Jako třeba snídani při ranním běhu v Central parku ve „francouzském“ řetězci Le Pain Quotidien. Koblihám v Dunkin‘ Donuts. Snídani po cestě ve „francouzské“ pekárničce. Vypití asi deseti litrů zeleninových a ovocných smoothies všude možně, kafe ze Starbucks (kill me now). A taky jsme si odskočili do Paříže do La Defense. Ale jenom na snídani! To proto, abychom se mohli vrátit na pořádnou echtovní junk večeři v Harlem Shake.

snidane_centralpark

Upečte si dokonalé cupcakes sami. Zkuste vanilkový základní cupcakes recept, nebo třeba recept na čokoládové cupcakes s creamcheese frostingem nebo nutelové cupcakes. Koblížkům se přiblížíte s tímhle receptem a nebo vyzkoušejte koláč na způsob cheesecake.

4 komentáře Přidat své
  1. Moc krásný článek, kdyby takových v budoucnu bylo víc budu jen ráda 🙂 Zbožňuji tyto cesty za jídlem 🙂 Moc se mi líbí tvůj blog, dlouho jsem hledala osvědčené recepty na muffiny a teď jsem je našla, jen si musím najít chvilku a co nejdříve některý vyzkoušet 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *