Domáci bezlepkové mouka – univerzální mix na pečení

Často jste se ptali, jak na bezlepkové muffiny. Z bezlepkových muffinů, které jsem doteď vyzkoušela, jsem ale byla dlouhou dobu dost nešťastná. Na blogu jeden recept už mám. Je ale strašně starý a je z rýžové a pohankové mouky. A i ten není dokonalý, i když tenkrát mi tak přišel. Většinou totiž bezlepková mouka na konzistenci chutná v puse jako jemný písek. A děsně se drobí. Až po důkladném studování různých blogů a vegan-bezlepkových nadšenců jsem se dopracovala k úžasné Daně Schultz a jejímu bezlepkovému mixu. Je prostě skvělý, takže se o něj s vámi musím podělit. Níže najdete i varianty na obměnu ingrediencí, kdyby se nám doma něčeho nedostávalo. Obzvláště s pohankovou moukou mě osobně moc chutná.

800 g bezlepkové mouky:

  • 480 g celozrnné rýžové mouky
  • 192 g bramborového škrobu
  • 80 g hladké rýžové mouky
  • 60 g tapiokového škrobu

Vše dobře promíchejte a skladujte v uzavřené nádobě.

Vyzkoušela jsem i různé obměny ingrediencí. Ne každý má doma zrovna tapiokovou mouku. Nejhorší nepřítel bezlepkového pečení je z mého pohledu kukuřičná mouka. Právě ona dělá tu neplechu v podobě pískové konzistence. Není to s ní prostě dobrý!

Nemáte potřebné mouky na bezlepkový mix? Nevadí, zkuste nahrazovat:

  • 480 g celozrnné rýžové mouky lze nahradit rýžovou moukou z bílé rýže v plném rozsahu, jen nutriční hodnota bude o hodně nižší
  • 192 g bramborového škrobu nahraďte kukuřičným škrobem nebo tapiokovým škrobem
  • 80 g hladké rýžové mouky lze nahradit pohankovou moukou, není jí zase tolik, aby ovlivnila výslednou chuť
  • 60 g tapiokového škrobu lze nahradit kukuřičným škrobem

Pečte s ovesnými vločkami (bez lepku)

Dana ještě ve své kuchařce doporučuje, pokud pečete bez lepku konkrétní recept, nenahrazujte obyčejnou pšeničnou mouku 1:1 moukou bezlepkovou. Sama říká, že nejlepších výsledků se dosáhne tím, že bezlepkového mixu dá jen polovinu a přidá třeba mouku z bezlepkových ovesných vloček. Mně ale u základního receptu na muffiny náhrada 1:1 bezlepkovým mixem funguje krásně. Ale zkuste si klidně i variantu s ovesnou moukou. Budu moc ráda za reference.

Moji variantu muffinu s ovesnými vločkami najdete v tomto receptu. Domů kupuju klasické vločky, pokud se snažíte péct bezlepkově jen z rozmaru, doporučím vám je také. Pokud ale prokazatelně trpíte jakoukoliv formou intolerance lepku, poohlédněte se po bezlepkových vločkách. Oves je sice přirozeně bez lepku, ale díky tomu, jak se zpracovává, je v podstatě kontaminovaný – jede přes stejné stroje a linky jako jiné (lepkové) obiloviny, které daný zemědělec zpracovává.

Bezlepkové muffiny

Sama jsem zkusila tyto 2 varianty:

Bezlepková mouka podle Dany Schultz (800 g):

  • 480 g celozrnné rýžové mouky
  • 192 g bramborového škrobu
  • 80 g hladké rýžové mouky
  • 60 g tapiokového škrobu

Pekla jsem z ní základní bezlepkové muffiny a vafle (recept na ně se objeví brzy).

Bezlepkové mouka bez tapioky v našich podmínkách (400 g):

  • 240 g celozrnné rýžové mouky
  • 100 g bramborového škrobu (Solamyl)
  • 40 g hladké rýžové mouky
  • 30 g kukuřičného škrobu (Gustin)

Z tohoto mixu jsem pekla tyto bezlepkové muffiny i tyto veganské bezlepkové muffiny.

Zkoušela jsem i variantu bez hladké rýžové mouky, zato s pohankovou moukou. Nemám nafocené muffiny, ale fungovalo to také bezvadně.

P.S. Třeba novou bezlepkovou mouku od značky Nominal vyzkoušenou nemám. Ale vím, že z ní nadšeně peče Lelí’s Cupcakes. Tak mi můžete napsat do komentářů, jak vám funguje pečení z ní. Já se k ní budu snažit brzy propracovat.

P.P.S. Jak pečete bez lepku vy?

—–>  ROZCESTNÍK BEZLEPKOVÝCH RECEPTŮ (KLIK)

9 komentářů Přidat své
  1. Já peču s bezlepkovou moukou dlouho, nedělám směs. Nahradím pšeničnou mouku rýžovou nebo pohankovou. Sladké muffiny rýžová, slané pohanková. Chuťově jsou perfekt a nedrolí se nikdy.Už jsem pekla i z jáhlové napůl s kukuřičnou, ale spíš piškoty, byly vynikající. S konzistencí těsta i výsledným upečeným produktem nebyl problém. Měkké, kypré a držící pohromadě 🙂 a nikdo stejně nepoznal, že jsou bezlepkové 🙂

  2. Jako celiak mohu doporučit svou osvědčenou bezlepkovou směs – ve velké míse smíchám 30 % Jizerky (nejlepší bezlepková mouka) a ze 70 % po trochách různé cereální, např. jáhlovou, kukuřičnou, rýžovou, pohankovou, amaranthovou, sójovou, prostě podle chuti. Krásně si tam vytvořím polohrubou mouku, ze které upeču cokoliv. Trocha guarové gumy pak recept ještě malinko zpevní. 🙂

  3. Já nechápu jak to děláte. i když dodržím přešně ingredience a postup mám z muffinů jen propadlé příšery 🙁

    1. Ach jo, to mě mrzí! 🙁 Fakt to dělám přesně tak, jak píšu. Jaké máte formičky a troubu?

    1. Myslim, ze by to milo fungovat. Doporučuju ale kdykoliv do bezlepku přidat „lněné vajíčko”. Tedy lžičku pomletého semínka a cca lžíci vody, chvilku počkat, dokud neudělá sliz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *